Przy sprzedaży towarów przez czynnych podatników VAT do firm z innych państw UE, dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Transakcja ta rodzi dodatkowe obowiązki po stronie sprzedawcy. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź czy zaliczka przy WDT powoduje powstanie obowiązku podatkowego.
WDT - kiedy powstaje
Zgodnie z ustawą o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski do innego państwa członkowskiego UE, gdzie ma miejsce przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Art. 13 ust. 1 ustawy o VAT:“Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2–8.” |
Dodatkowo musi zostać spełniony warunek, że nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż Polska (czyli posługuje się numerem VAT z prefiksem swojego kraju, który można zweryfikować na stronie vies.pl).
Obowiązek podatkowy przy WDT
Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury sprzedaży, ale nie później niż 15-ego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dostawa towarów miała miejsce.
Zatem w przeciwieństwie do zasad ogólnych odnoszących się do krajowych transakcji sprzedaży, obowiązek podatkowy wiąże się przede wszystkim z wystawieniem faktury.
Zaliczka przy WDT
Zaliczka w transakcjach krajowych powoduje konieczność rozliczenia się z podatku VAT. W przypadku transakcji z zagranicznymi kontrahentami gdzie ma miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, obowiązek podatkowy nie wystąpi. Uchylony został bowiem ust. 3 w art. 20 ustawy o VAT i w związku z tym przedsiębiorca nie wystawia faktury zaliczkowej, ani też nie ma obowiązku rozliczenia od otrzymanej kwoty podatku VAT. Sama zaliczka przy WDT nie wywołuje powstania obowiązku podatkowego, a dopiero wystawienie faktury na dostawę towaru rodzi konieczność rozliczenia z VAT.
Zobacz też: