W artykule
Przedsiębiorstwo nie jest w stanie funkcjonować bez wszelkiego rodzaju urządzeń - na przykład samochodu, lokalu stanowiącego siedzibę, telefonu czy komputera. W zależności od wielu czynników, dane przedmioty możemy zakwalifikować w ewidencji jako środki trwałe. W artykule dowiemy się czym ma charakteryzować się dany przedmiot, aby mógł być środkiem trwałym oraz jak wygląda jego księgowanie.
Czym są środki trwałe?
Na początek zdefiniujmy, czym tak naprawdę jest środek trwały. Środkami trwałymi możemy nazwać:- budowle
- budynki i lokale będące osobną własnością
- maszyny, urządzenia, środki transportu lub inne przedmioty,
- są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania
- ich planowany okres użytkowania wynosi więcej niż rok
- stanowią własność lub współwłasność podatnika
- zostały nabyte lub utworzone we własnym zakresie
- mogą to być również przedmioty, które zostały zakupione w celu oddania na rzecz wynajmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
- środkiem trwałym możemy nazwać również inne przedmioty, niestanowiące własności przedsiębiorcy, które zostały nabyte na drodze umowy dzierżawy, leasingu, najmu, wówczas, gdy korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych.
- cenę nabycia
- poniesionego kosztu na jego wytworzenie
- wartość rynkową w sytuacji, gdy przedmiot uzyskaliśmy na drodze darowizny (wyjątek występuje wtedy, gdy w umowie darowizny wartość ŚT jest niższa od wartości rynkowej), nieodpłatnego nabycia czy spadku
- wycenę środków trwałych otrzymanych poprzez aport i darowiznę, która nie może przekraczać ceny rynkowej - sytuacja może mieć miejsce, gdy wartość środka trwałego jest trudna lub niemożliwa do określenia.
Amortyzacja środków trwałych
Określmy czym jest w takim razie amortyzacja. Amortyzacją nazywamy, określony odpowiednią wartością, proces stopniowego zużycia środka trwałego. Zachodzi on poprzez comiesięczne odpisy amortyzacyjne, które stanowią koszt przedsiębiorstwa, jednak nie są związane z wypłynięciem środków pieniężnych. Amortyzację przeprowadzamy rozpoczynając od miesiąca następującego po miesiącu od przyjęcia do ewidencji środka trwałego. Najczęściej wybieranymi metodami amortyzacji są:- liniowa
- degresywna