Zmiany zapowiedziane przez rząd w ramach Polskiego Ładu budzą mieszane emocje. Reformy nie pominą najważniejszych kwestii podatkowych, w tym sposobu rozliczenia przedsiębiorstw z urzędem skarbowym. Ryczałt jako jedna z czterech form opodatkowania również zostanie zaktualizowany. Na jakich zasadach będą po planowanych zmianach rozliczali się ryczałtowcy?

Jakie koszty poniosą ryczałtowcy?

Wprawdzie zapowiadając zmiany rząd obiecał obniżenie stawek podatkowych na ryczałcie, ale nie jest to dane wszystkim. Ze zmian skorzystają tylko określone zawody i branże: medyczne, techniczne, IT oraz budowlańcy. Realne koszty poniosą jednak wszyscy ze względu na podniesienie obowiązkowych składek zdrowotnych, które najprawdopodobniej wzrosną.

Czy warto przejść na ryczałt po Polskim Ładzie?

Charakter wprowadzonych zmian ma zachęcić do rozliczania się za pomocą ryczałtu tych, którzy do tej pory zostali niezdecydowani, bądź rozliczających się podatkiem liniowym. W związku z nierównomierną obniżką stawek ciężko jednoznacznie stwierdzić, komu będzie się to opłacać, istnieją bowiem zawody, które realnie mogą zyskać na nadchodzących reformach.