Obowiązujące stawki opodatkowania - ryczałt

Ryczałt zachęca przedsiębiorców preferencyjnymi warunkami rozliczenia, wielu z nich na myśl o uproszczonej księgowością oddycha z ulgą. Zanim jednak postanowisz wybrać dla swojej działalności ryczałt, jako właściwą formę opodatkowania, musisz wiedzieć, jakie obowiązują w nim stawki dla poszczególnych grup zawodowych.

Zmiany stawek w ryczałcie

Obecny rok kalendarzowy wprowadził wiele zmian odnośnie rozliczania się na podstawie ryczałtu. Od teraz, każda sprzedaż produktów lub usług posiada odpowiednią dla siebie stawkę. Zmiany pozwoliły na skorzystanie z ryczałtu ewidencjonowanego wielu nowym zawodom, które do tej pory nie miały takiej możliwości. Podatnicy, odpowiednio do wykonywanej działalności, skorzystają z jednej z ośmiu stawek.

Jakie stawki obowiązują w ryczałcie?

Oprócz pięciu następujących stawek, które uważa się za podstawowe, wyróżnia się także dwie, z których korzystanie nie jest tak popularne. Stawki: 17%, 15%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3,0%, 2,0% to te, z których będzie korzystać zdecydowana większość podatników, którzy pozostaną przy ryczałcie lub postanowią zmienić sposób rozliczenia właśnie na ryczałt.

Jeśli przekonują Cię niskie stawki ryczałtu, możesz rozliczyć się tą formą opodatkowania wraz z systemem wFirma - programem do uproszczonej księgowości.