W artykule
Dokonując sprzedaży online, przedsiębiorca może być zobowiązany do posiadania kasy rejestrującej. Paragon fiskalny przy sprzedaży przez Internet również należy przekazać nabywcy.
Paragon fiskalny przy sprzedaży przez Internet
Zgodnie z ogólną zasadą, sprzedaż na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt. 1 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy. Dodatkowo muszą tego dokonywać bezwłocznie i bez żądania kupującego. Podobnie jest przy sprzedaży przez Internet. Jeśli paragon został wystawiony to należałoby go zapakować do przesyłki z towarem.Paragon czy faktura ?
Często przedsiębiorcy zadają pytanie czy przy sprzedaży dla osoby prywatnej mogą nie wystawić paragonu a jedynie fakturę. Niestety, w przypadku gdy przedsiębiorca jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy, to musi wystawić paragon fiskalny. Dodatkowo może wystawić dla kontrahenta tzw fakturę do paragonu, którą w jednym egzemplarzu jest zobowiązany przechowywać u siebie wraz z podpiętym paragonem, a drugą dostarczyć nabywcy (np zapakować do przesyłki lub wysłać elektronicznie). Faktura do paragonu charakteryzuje się tym, że nie ujmuje się jej w ewidencjach księgowych. Podstawą zapisu jest bowiem raport z kasy fiskalnej. Paragon fiskalny przy sprzedaży przez Internet może ostatecznie zostać zastąpiony przez fakturę.Możliwe zwolnienia z kasy
Przy sprzedaży przez Internet możliwe jest również skorzystanie ze zwolnienia z kasy, o ile nie jest to jeden z wyjątków jak np. dostawa części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego czy też zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych (pełne zestawienie zawiera par. 4 rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących). Zatem jeżeli towar nie należy do wyjątków, które obligują do sprzedaży za pomocą kasy, to ze zwolnienia można skorzystać pod warunkiem, że:- dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Sprzedaż gruntu opodatkowana VA Rozwiązanie umowy zlecenia Pensja brutto netto