Studia MBA umożliwiają zdobycie wiedzy i kompetencji dotyczących zarządzania projektami biznesowymi. Kierowane są one głównie do tych, którzy widzą siebie w przyszłości jako menedżerów oraz administratorów projektów. W jakiej sytuacji warto podjąć studia MBA - dla kogo są one przeznaczone?

Przygotowanie do zarządzania pracą

Podstawowym zadaniem studiów MBA jest wyposażenie studentów w narzędzia umożliwiające zwiększenie efektywności – zarówno własnej, jak i zespołu. Z tego powodu mogą okazać się one przydatne zarówno w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą, jak i aspirujących pracowników kadry kierowniczej.

Na studiach MBA dowiemy się o tworzeniu strategii biznesowych oraz poznamy sposoby analizowania danych statystycznych przedsiębiorstwa. Poznamy dzięki nim realia współczesnego rynku, dzięki czemu unikniemy błędów najczęściej popełnianych przez początkujących przedsiębiorców i menedżerów.

Kompleksowo przeprowadzony program nauczania będzie zawierał takie elementy jak wprowadzenie do sposobu funkcjonowania Tablicy Kanban oraz najczęściej stosowanego oprogramowania komputerowego do stosowania jej w dynamicznym zespole. Ponadto poznamy wiodące strategie realizowania celów biznesowych i nauczymy się zasad z każdej z nich.

Jakie warunki musimy spełnić, żeby podjąć studia MBA?

Studia zarządzania biznesem stanowią dwuletni cykl studiów podyplomowych, realizowany zazwyczaj w trybie zaocznym lub wieczorowym. Przystąpić do nich mogą zatem jedynie osoby, które posiadają przynajmniej dyplom licencjata – najlepiej kierunków takich jak zarządzanie i marketing, administracja czy finanse i rachunkowość.

Komunikacja we współczesnym biznesie w przeważającej większości przypadków odbywa się w języku angielskim. Z tego też powodu kandydaci na studia MBA powinni również posiadać stosowny certyfikat językowy. 

Dla kogo studia MBA będą dobrym wyborem?

Na studiach MBA najlepiej skorzystają osoby, które po ukończeniu edukacji wciąż szukają pracy bądź zajmują stanowisko niskiego szczebla, jednak aspirują do przejęcia w przyszłości większej odpowiedzialności w firmie.

Nie należy jednak zanadto przeceniać wartości tego typu kierunków studiów. Pamiętajmy, że tym, co najlepiej buduje naszą wartość na rynku pracy jest doświadczenie zawodowe w pełnieniu określonych funkcji, nie zaś dyplom uczelni wyższej. Podobnie w przypadku aspirujących przedsiębiorców, więcej korzyści przyniesie uruchomienie pierwszej firmy niż nadmierne koncentrowanie się na zdobywaniu wiedzy teoretycznej.

Studia MB mogą jednak dobrze się sprawdzić jako sposób na rozwijanie swoich kompetencji przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej lub pracy w dotychczasowej firmie. Ich program najczęściej jest dostosowany właśnie do potrzeb osób zdobywających jednocześnie doświadczenie na rynku pracy.

Jeżeli jednak znamy podstawy pracy w zespole i mamy doświadczenie zawodowe, dobrą alternatywą dla studiów MBA może być zdobycie certyfikatu Scrum Mastera lub menedżera projektu. Szczególnie dobrze sprawdzi się to w przypadku tych, którzy wiedząc na czym polega realizowanie dużych projektów biznesowych chcą rozwinąć swoje kompetencje w kierunku obejmowania konkretnej funkcji.

Źródło: https://cenabiznesu.pl/-studia-mba-dla-kogo-sa-przeznaczone