Wielu przedsiębiorców stara się zwiększyć tempo pracy, co umożliwiają rozmaite narzędzia. Do zwiększenia efektywności w firmie może przyczynić się podpis elektroniczny – chociaż nie jest on nowością, sporo osób nie wie, jak go uzyskać. Coraz więcej formalności można dokonać przez internet – nie wychodząc z biura wykonujemy przelewy, kontaktujemy się z kontrahentami, a nawet pozyskujemy nowych klientów. W dokonywaniu wszelkich formalności pomocny może okazać się podpis elektroniczny, w którym zakodowane są dane posługującej się nim osoby. Podpisywane za jego pomocą dokumenty mają taką samą wartość jak wysyłane pocztą.

Jakie korzyści daje podpis elektroniczny?

Korzystając z podpisu elektronicznego, można zaoszczędzić zarówno czas, jak też pieniądze – nie ma wówczas konieczności udawania się na pocztę ponoszenia opłat związanych z drukiem, a także kupowaniem kopert i znaczków. Nie trzeba również przeznaczać miejsca do archiwizowania dokumentów, gdyż można przechowywać je w pamięci komputera.

Podpis elektroniczny – jak go uzyskać?

Aby stać się właścicielem podpisu elektronicznego trzeba wykonać kilka prostych kroków. Pierwszym z nich jest wybranie podpisu oraz firmy, która zajmie się jego realizacją. Następnie należy dokładnie zapoznać się z umową korzystania z e-podpisu i ją podpisać. Po opłaceniu usług można odebrać certyfikat, a także kartę lub token z prywatnym kluczem. Chcesz mieć pewność, że Twój podpis elektroniczny jest ważny i bezpieczny? Pamiętaj o konieczności posiadania kwalifikowanego certyfikatu – dokumentu potwierdzającego, że dane weryfikujące podpis należą do składającej go osoby. Dokument można uzyskać wyłącznie za pośrednictwem podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne, który spełnia warunki określone przez Ustawę o podpisie elektronicznym z dn. 18 września 2001 roku, a także Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 7 sierpnia 2002 roku ws. określenia warunków technicznych i organizacyjnych do kwalifikowania podmiotów. Zobacz też:
pensja brutto netto okresy nieskładkowe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony